PAPERS, PLEASE - Úředník, ten tvrdý chleba má..
14.02.2023 l Autor: Keeper
Přečteno: 352x
Papers, Please je hodně specifická a originální indie hra, která mě upoutala na videích už v době svého vzniku. Byla vytvořena roku 2013 nezávislým vývojářem Lucasem Popem na Windows, Mac, Playstation, Android a iOS. Později tento autor vytvořil neméně originální detektivní retro počin Return of the Obra Dinn. Na motivy hry vyšel dokonce roku 2018 povedený krátký ruský filmový klip totožného názvu, v originále Vashi dokumenty.

Je rok 1982 a vy jste se stal imigračním inspektorem na hraničním přechodu fiktivní komunistické zemi Arstotzka. Ta nedávno ukončila šestiletou válku se sousední zemí Kolechia, ale politické napětí mezi nimi a dalšími zeměmi přetrvává. Jako inspektor máte za úkol lustrovat lidi přecházející hranice a pustit jen toho, kdo k tomu má potřebné povolení. Takže ve výsledku hratelnost spočívá pouze v kontrole dokumentů a výběru správného razítka - zamítnuto, nebo povoleno.

Ve skutečnosti je to ale složitější, než se na první pohled může zdát. Za určitý časový interval, který je považován za herní den, je totiž potřeba stihnout obsloužit co nejvíc lidí. Mezi běžnými lidmi jsou ale teroristé, hledaní zločinci, pašeráci, nebo prostě jen lidi s padělanými dokumenty. Pokud pustíte někoho, kdo na průchod nemá nárok, nebo nepustíte někoho kdo nárok má, platíte penále. Naproti tomu je samozřejmě úspěšný průchod finančně odměněn. Při usvědčování z podvodu je potřeba své rozhodnutí správně odůvodnit. Na konci dne přijde vyúčtování, které je čím dál nemilosrdnější. Je totiž potřeba platit za nájem, topení, léky, nebo jídlo a to nejen pro sebe, ale i další členy domácnosti. Peníze lze ušetřit třeba tím, že nebudete topit, jenže to se může po chvíli podepsat na zdraví rodiny.

Hra a její cíle se každým dnem mění. Někdy máte za úkol pouštět pouze lidi určité národnosti, jindy je potřeba brát ohledy hned na několik dokumentů, které zájemce o přechod přes hranice donese. Hra je samozřejmě čím dál složitější a věcí, které lze přehlédnout, přibývá. V pozdějších fázích hry, kdy se situace může přiostřit, dostanete k dispozici zbraň. Je to jen další věc k tomu, abyste pohotově reagovali. Když se to shrne, je potřeba být v kontrolách důsledný a zároveň rychlý a schopný rychle reagovat na nějakou nečekanou situaci.

Příběh je předem nascriptovaný, ale záleží pouze na vás, jak se vám bude dařit. V průběhu hry nastane i několik okamžiků, kdy se musí hráč rozhodnout jak jednat a až časem zjistíte, jestli vaše volba byla správná, nebo ne. Velkou výhodou hry, která může zaujmout další hráče je to, že pracuje s lehce pochopitelnými mechanikami, což hru dělá dostupnou a nenáročnou. Tím se otevírá ale prostor pro negativní vlastnost a tou je repetetivnost. Stále dokola ty samé, nebo podobné úkony můžou začít nudit. Hra s tím ale bojuje díky denním úkolům statečně a její herní doba 4-5 hodin je tak akorát. Po úspěšném dohrání příběhové části se zobrazí jeden z dvaceti možných konců, který zavisí na hráčově počínání v průběhu kampaně. Poté se otevírá možnost hrát v nekonečném režimu.

Já u tohoto nezávislého titulu oceňuju hlavně pěkně stylizovanou grafiku, nenáročné herní mechaniky, možnost stáhnoutí neoficiální české lokalizace a znovuhratelnosti v podobě několika typu konců. Pokud vás hra zaujala, doporučuji zakoupit. Na Steamu aktuálně bez akce za 9€, GOGu, nebo v mobilních obchodech. Na App Storu za 130 korun.